Licz na zieleń

Przyroda w miastach dostarcza wielu niezbędnych usług, które decydują o zdrowym i komfortowym życiu mieszkańców oraz zrównoważonym rozwoju danego obszaru. Mimo to zieleni w miastach jest coraz mniej, a gospodarowanie nią często powoduje konflikty społeczne. Aby to zmienić, potrzeba współpracy opartej na dialogu pomiędzy mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami administracji lokalnej.

Celem projektu Licz na zieleń jest wdrożenie innowacyjnych metod zarządzania przyrodą w trzech polskich miastach (Kraków, Łódź, Poznań) w oparciu o współpracę międzysektorową i zaangażowanie mieszkańców. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydentów Miast: Krakowa, Łodzi i Poznania oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Czytaj dalej

Licz na zieleń - filmy z projektu

Projekt "Licz na zieleń" dobiegł końca - czas na krótkie, filmowe podsumowanie naszych działań. Przygotowaliśmy trzy relacje: z wizyty studyjnej w Helsinkach, konkursu dla szkół oraz konferencji podsumowującej projekt.

Licz na zieleń - mapy z wynikami badań

Czas na podsumowanie i wnioski z projektu. Jest już raport i wyniki z badań na platformie "Licz na zieleń"!

Zieleń zdaniem mieszkańców - 10.09.2014 w Warszawie

Czy zieleń można konsultować? Jak interpretować opinie i komentarze od mieszkańców? Zapraszam na konferencję "Zieleń zdaniem mieszkańców. SoftGIS w praktyce", która odbędzie się 10.09.2014 w Warszawie.

Licz na zieleń w Twoim mieście – aplikacja mobilna

Powstała aplikacja mobilna „Licz na zieleń”, która podpowie dokąd się wybrać, aby skorzystać z uroków miejskiej zieleni. Aplikacja działa w Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Laboratorium Apis - gra miejska

"Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.” (Albert Einstein) Zapraszamy na wyjątkową grę miejską o usługach ekosystemów! Już 17.07 w Krakowie i 8.08 w Poznaniu.

SoftGIS w Helsinkach

Kerrokartalla to jedno z narzędzi, dzięki którym mieszkańcy Helsinek mogą brać aktywny udział w zarządzaniu swoim miastem. O doświadczeniach partycypacji online opowiadały nam osoby, które zajmują się nią w Helsinkach na co dzień.

Rekomendacje i zobowiązania - po warsztatach w Łodzi, Krakowie i Poznaniu

Warsztat w Łodzi skoncentrował się na finansowaniu miejskiej zieleni. W Krakowie głównym tematem okazał się przepływ informacji o zieleni pomiędzy instytucjami i mieszkańcami miasta. W Poznaniu kluczowe okazało się zwiększanie zaangażowania Rad Osiedli. W efekcie powstały trzy listy społecznych rekomendacji rozwoju zieleni.

O "Licz na zieleń" w łódzkiej Gazecie Wyborczej

Fundacja Sendzimira zapytała łodzian, co sądzą o zieleni w mieście, a urzędnikom podpowiada, skąd wziąć pieniądze na inwestowanie w nią - w łódzkim wydaniu Gazety Wyborczej pojawił się artykuł o projekcie "Licz na zieleń".

Mapa oddolnych inicjatyw na rzecz zieleni

W natłoku informacji o różnych wydarzeniach inicjatywy na rzecz zieleni łatwo przegapić. Mapa inicjatyw lokalnych to proste narzędzie do przeglądania takich akcji, które odbyły się w naszej najbliższej okolicy.

Kwiatek do budżetu i przestrzeń do współpracy - zapraszamy na warsztaty!

W Łodzi: finansowanie zieleni, w Krakowie: udział społeczny w zarządzaniu nią, a także prezentacja wstępnych wyników platformy "Licz na zieleń". Zapraszamy na warsztaty projektu - już 18 czerwca w Łodzi, a 24 czerwca w Krakowie.

Strony